Wiertnica diamentowa to urządzenie przystosowane do wiercenia w materiałach twardych, takich jak beton, kamień, cegła, żelbet czy różnego rodzaju materiały ogniotrwałe. Wiertnice wyposażone w otwornice z nasypem diamentowym sprzyjają usprawnieniu wykonywanych prac i zwiększają ich bezpieczeństwo. Czym jest wiertnica diamentowa i jakie jest zastosowanie takiej maszyny?

 

Wiertnica diamentowa – co to jest?

Wiertnice diamentowe to urządzenia przystosowane do wykonywania otworów nawet w najtwardszych materiałach, takich jak granit, kamień, asfalt czy beton zbrojony. Praca wiertnicy może odbywać się na sucho lub na mokro. Wiertnice, wykonujące otwory przy użyciu wody, są też przez nią schładzane, co sprawia, że urządzenie może pracować bez przerwy. Woda ogranicza nagrzewanie się wiertła i zapobiega wydzielaniu pyłu krzemionkowego oraz kurzu.

 

Wiertnica diamentowa – zastosowanie

Wiertnice diamentowe pozwalają na wiercenie otworów w najtwardszych podłożach, co sprawia, że ich zastosowanie jest bardzo szerokie. Urządzenie pozwala na wykonywanie zarówno regularnych, jak i niestandardowych otworów, również takich o dużej średnicy i sporej głębokości. Wiertnice diamentowe wykorzystywane są w wielu sytuacjach, można je zastosować w nowo powstałych inwestycjach, jak i przy remontach lub przebudowie starszych budynków.

 

Wiercenie otworów przelotowych pod okablowanie

Wiertnica diamentowa świetnie sprawdzi się do wykonywania otworów przelotowych o niewielkiej średnicy, dlatego firmy budowlane często wykorzystują to urządzenie do rozprowadzenia różnego rodzaju instalacji kablowych.

 

Wiercenie otworów pod rurociągi

Wiertnice diamentowe pozwalają na swobodne dostosowanie parametrów otworu do warunków zabudowy i wymiarów rur, co sprawia, że idealnie nadają się do wiercenia otworów pod rurociągi. Urządzenia umożliwiają wykonanie dokładnych otworów przewodowych pod różnego rodzaju instalacje, takie jak: gazową, wodną, kanalizacyjną, klimatyzację czy wentylację. Ze względu na to, że wiercenie przy pomocy wiertarki diamentowej odbywa się bezudarowo, nie ma zagrożenia naruszenia konstrukcji budowlanych.

 

Wykonanie odwiertów rdzeniowych

Wiertnice wykorzystywane są do badania gruntów i nawierzchni. Odwierty rdzeniowe można wykonać w drogach asfaltowych w celu ustalenia głębokości i jakości podłoża. Podobne odwierty wykonuje się także na innych nawierzchniach, np. betonowych po to, aby ustalić ich parametry i jakość.

 

Przewierty w powierzchniach utwardzonych

Przewierty w mostach czy wiaduktach najlepiej wykonuje się wiertnicą diamentową, która jest doskonale przystosowana do wykonywania otworów w twardych materiałach. Wiertnice diamentowe świetnie radzą sobie z żelbetem czy konstrukcjami wielowarstwowymi.

 

Wiercenie w budynkach zagospodarowanych

Wiertnice diamentowe wykorzystywane są także podczas remontu lub przebudowy budynków zamieszkanych. Urządzenie pozwala na gładkie wykończenie otworów, które nie wymagają dodatkowej obróbki. Przy pracy na mokro, wiertnica nie wydziela szkodliwych pyłów i zapewnia wysoką estetykę pracy. Wiertnice diamentowe wyróżniają się cichą i bezwibracyjną pracą, dlatego nie powinny przeszkadzać osobom, znajdującym się w budynku.