Wertykulator to urządzenie wykorzystywane głównie podczas pielęgnacji trawnika. Działanie maszyny pozwala na lepsze dotlenienie i nawodnienie gleby, dzięki czemu trawa zyskuje lepsze warunki do wzrostu, a trawnik staje się bardziej gęsty i atrakcyjny wizualnie. Co to jest wertykulator i jak działa taka maszyna?

 

Wertykulator – jak działa?

Wertykulator posiada specjalne ostrze, które wbijają się w ziemię, tworząc swojego rodzaju rowki i wyrzucając z gleby wszystko, co niezbędne, np. filc czy mech. Taki zabieg działa na trawnik odżywczo, ponieważ ułatwia dostęp powietrza i wody do gleby, dzięki czemu składniki odżywcze łatwiej docierają do korzeni, pozwalając trawie ładnie rosnąć. Trawa poddana wertykulacji lepiej się krzewi, jest zdrowsza i ładniej wygląda, a przy tym zyskuje dodatkową odporność na grzyby, powstawanie mchu, chwastów i różne choroby.

 

Na rynku dostępne są różne modele wertykulatorów, a ich działanie zależne jest między innymi od sposobu napędzania. Można korzystać z wertykulatorów ręcznych w formie walca z ostrzami, które nakłuwają murawę podczas przetaczania urządzenia przez trawnik. Takie modele sprawdzają się jednak głównie na małych przestrzeniach i mogą być niewygodne, ponieważ wymagają sporej siły fizycznej. Znacznie bardziej popularne są wertykulatory spalinowe, takie jak wertykulator Viking, które zapewniają znacznie większą siłę działania i pozwolą na pielęgnację nawet bardzo dużych trawników. Wertykulator spalinowy swoim wyglądem przypomina kosiarkę i pracuje podczas prowadzenia go po trawniku przy pomocy uchwytu. W korpusie maszyny znajduje się walec z długimi ostrzami, które podczas prowadzenia urządzenia wbijają się w ziemię, tworząc w glebie poziome nacięcia w formie rowków.

 

Działanie wertykulatora może mieć charakter powierzchniowy lub głęboki. W zależności od rodzaju pracy wystarczy ustawić ostrza na odpowiednią wysokość, a maszyna wykona wymagane cięcia w glebie. Wertykulator spalinowy świetnie radzi sobie także w zakresie oczyszczania trawnika z mchu i filcu, zapewniając poruszoną i oczyszczoną glebę, która lepiej chłonie składniki odżywcze, co wpływa na lepszy wzrost trawy.

 

Kiedy zaleca się wertykulować trawnik?

Wertykulacja to zabieg korzystny dla gleby, jednak wyróżnia się dość dużą inwazyjnością, dlatego nie zaleca się wykonywać go częściej, niż raz w roku. Optymalnym okresem na wertykulację jest wczesna wiosna, kiedy ziemia już trochę przeschnie. Wertykulacja pozwoli oczyścić glebę po zimie i pozbyć się niepotrzebnego filcu. Zabieg zaleca się przeprowadzać na krótkiej trawie, na obszarze oczyszczonym z chwastów, gałęzi i kamieni.

 

Jaki wertykulator wybrać?

Dobry wertykulator to taki, który pozwoli na odpowiednie napowietrzenie trawnika i dokładne usunięcie filcu z gleby. Wśród naszych propozycji znajdziesz profesjonalny wertykulator Viking LB540 z 6-stopniową regulacją głębokości wertykulacji, który doskonale sprawdzi się także na dużych powierzchniach. Jest to wertykulator spalinowy zasilany benzyną.