W dzisiejszych czasach wymagania dotyczące prac budowlanych są bardzo wysokie. Dotyczy to między innymi jakości powierzchni betonowych, takich jak ściany i podłogi. Do poprawienia wyglądu takich powierzchni wykorzystuje się specjalistyczne narzędzia, takie jak szlifierka i frezarka do betonu. Zobaczmy, jakie jest zastosowanie obu maszyn i czym się od siebie różnią.

 

Szlifierka do betonu – charakterystyka i zastosowanie

Szlifierka do betonu, jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywana jest do szlifowania powierzchni betonowych w celu nadania im odpowiedniej gładkości. Zadaniem szlifierki jest uzyskanie odpowiedniej bazy pod określoną powłokę, np. wylewkę. W zależności od jakości i rodzaju sprzętu szlifierka do betonu może być wykorzystana do takich zadań, jak:

 

Zastosowanie szlifierki do betonu jest dość szerokie. Maszyna może zostać wykorzystana między innymi do:

 

Szlifierki do betonu mogą wykonywać pracę na sucho i na mokro. Ta druga metoda ogranicza powstawanie pyłu, uważana jest więc za bardziej higieniczną.

 

Frezarka do betonu – czym jest i gdzie się ją wykorzystuje?

Frezarka do betonu to sprzęt budowlany służący do eliminacji nierówności na powierzchniach betonowych. Wielokrotnie zdarza się, że stara warstwa betonu, kleju lub innego materiału uniemożliwia wykonanie prac remontowych, wymagających perfekcyjnie gładkiej powierzchni. Frezarka to urządzenie wyposażone w odpowiednie tryby pracy, pozwalające na wygładzenie powierzchni i usunięcie wszelkich nierówności. Frezarka działa na zasadzie obracania się specjalnych ostrzy, które pozwalają na usunięcie pozostałości po różnego rodzaju materiałach budowlanych, co pozwala uzyskać pożądaną gładkość i czystość powierzchni betonowej. Dzięki temu, że urządzenie wyróżnia się dużą masą i siłą działania, pozwala na usunięcie nierówności także z mocnego betonu. Należy jednak pamiętać, że frezarka służy jedynie do obróbki górnych warstw powierzchni, następnie konieczne jest zastosowanie odpowiedniego sprzętu do szlifowania.

 

Szlifierka a frezarka do betonu – co wybrać?

Szlifowanie i frezowanie to czynności, pełniące ważną funkcję w procesach produkcji betonowych posadzek i przygotowywania podłoża do wylewki. Te dwa narzędzia umożliwiają uzyskanie gładkiej, oczyszczonej powierzchni pod wylewkę i inne powłoki. Firmy budowlane, zapewniające profesjonalne usługi, zazwyczaj korzystają z frezarki na pierwszym etapie wyrównywania powierzchni, a następnie szlifierki, która umożliwia gładkie wykończenie.