Gama profesjonalnego sprzętu budowlanego jest bardzo szeroka – od podstawowych narzędzi jak wałki czy wiertarki, przez agregaty i cykliniarki do betoniarek i mieszarek. Każde narzędzie potrzebne jest w określonych warunkach i czasami zostanie wykorzystane tylko raz. Czy w takim razie lepiej jest sprzęt budowlany kupić, czy może lepiej będzie go wynająć?

Decyzje na temat kupna czy wynajęcia sprzętu są bardzo indywidualne – jedni lubią pracować posiadając tylko swoje narzędzia, podczas gdy drudzy nie chcą w nie inwestować i wolą wypożyczyć. Czy któreś z tych rozwiązań jest najlepsze? A może prawda leży po środku?

Kupić czy wynająć – co jest lepsze w przypadku sprzętu budowlanego?

Branża budowlana to dość szerokie określenie, bowiem znajdują się w niej także poszczególne specjalizacje, które poniekąd się ze sobą łączą i często są od siebie zależne. Nie mniej, innego sprzętu potrzebować będzie stolarz, a innego glazurnik.

Choć na ogół zakres wykonywania prac jest taki sam, zdarza się, że od czasu do czasu będzie trzeba wykonać inne zadanie, które wymaga też innego sprzętu. W takim wypadku zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wynajem, dzięki czemu znacznie oszczędzimy na zakupie dość drogiego sprzętu budowlanego.

Bez wątpienia zatem dobrze jest zainwestować i posiadać sprzęt, z którego korzystamy na co dzień, natomiast narzędzia, które stosujemy od czasu do czasu taniej będzie wynająć.

Wynajem sprzętu – jakie maszyny warto jest wynająć niż kupić?

Nie ma jednoznacznej listy sprzętów, które lepiej jest wynająć niż kupić – wszystko tak naprawdę zależy od częstotliwości wykonywania prac. Warto posłużyć się tu jednak przykładem – dla parkieciarza, który przez większość czasu zajmuje się układaniem paneli, inwestycja w cykliniarkę której użyje zaledwie kilka razy w roku nie jest opłacalna. To sprzęt, który oprócz tego, że jest kosztowny, jest też trudny do przechowania.

I to właśnie także gabaryty poszczególnych narzędzi są kwestią decydującą w przypadku wynajęcia – nie każdy sprzęt możemy trzymać w domu czy piwnicy, bowiem jego wielkość po prostu nam na to nie pozwala. Nie każdy ma też do dyspozycji magazyn, w którym może je przechowywać.

Wynająć czy kupić? To decyzja indywidualna, ale zdecydowanie w przypadku okazjonalnie wykonywanych prac lepszym rozwiązaniem jest wynajęcie sprzętu budowlanego niż jego zakup. W grę wchodzą nie tylko koszty zakupu, ale i konserwacji, a także przechowanie, o które trudno w klasycznych warunkach domowych. Zapraszamy do naszej wypożyczalni sprzętu budowlanego!