Wybór właściwego agregatu powinien być uzależniony przede wszystkim od zakresu prac, a bogata oferta sprzętu na rynku wcale zadania nie ułatwia. Który zatem będzie najlepszy? I czym się od siebie różnią?
Urządzenia, które pomagają w aplikacji farb oraz mniej gęstych substancji to agregaty malarskie, szpachlarskie z kolei są pomocne przy nakładaniu szpachli. Agregaty tynkarskie to z kolei typowo budowlane urządzenia, które znacznie ułatwiają nakładanie tynków na elewacjach.
Jaki powinien być agregat malarski?
Agregat malarski powinien poradzić sobie z różnymi substancjami – lakierami, olejami, gruntem, ale przede wszystkim z farbami akrylowymi i emulsyjnymi. Stosuje się je przede wszystkim do malowania wnętrz budynków, elewacji, stolarki okiennej, ale też i dachów. Dzięki nim farba rozprowadzona jest równomiernie.
Wybierając agregat malarski trzeba wziąć pod uwagę zakres prac – te do użytku domowego nie muszą cechować się dużą wydajnością i mocą. Podstawowym parametrem jest jednak ilość metrów kwadratowych, które można pomalować w przeciągu 8 godzin – oczywiście wiele zależy to także od wydajności samej farby.
Agregaty szpachlarskie – doskonałe do wykańczania całych budynków
Agregaty szpachlarskie nie różnią się specjalnie od agregatów malarskich – mają jednak większą moc oraz zwiększoną wydajność pompy. Muszą też cechować się większą przepustowością, co jest oczywiście związane ze znacznie większą gęstością tynku.
Dzięki agregatom szpachlarskim z powodzeniem można rozprowadzić równomiernie szpachlę na całej powierzchni ściany, ale też i pokryć ją później farbą – zdecydowanie lepiej sprawdzą się zatem jako urządzenie wielofunkcyjne na placu budowy.
Specjalista od tynków, czyli agregat tynkarski
Agregaty tynkarskie dedykowane są przede wszystkim branży budowlanej – dzięki nim nakładanie tynków jest bardzo wydajne i przede wszystkim odbywa się w sposób ciągły. Doskonale sprawdzą się tak i do suchej, jak i mokrej masy, bowiem zazwyczaj również same ją rozrabiają.
Który zatem agregat będzie najlepszy? Odpowiedź nie jest jednoznaczna – zależy to bowiem przede wszystkim od zakresu prac, jaki chcemy wykonać. Na placach budowy potrzebne są tak naprawdę przynajmniej dwa, które będą wsparciem w wykonaniu koniecznych, acz żmudnych prac. Aby jednak agregaty spełniły swoją rolę zgodnie z oczekiwaniami, konieczny jest także właściwy wybór szpachli, tynków czy farb – nie wszystkie nadają się do każdego agregatu, dlatego też konieczne sprawdzenie ich gęstości i porównanie ich z zaleceniami producenta agregatu.