Z brakiem prądu zmierzył się przynajmniej raz w życiu każdy z nas – przyczyn awarii może być wiele, choć najczęściej dochodzi do nich w trakcie silnych burz i nawałnic. Duże zużycie prądu w sezonie letnim od lat grozi nam tak zwanym blackoutem. W takich wypadkach najlepszą ochroną jest agregat prądotwórczy – jaki będzie najlepszy?

Chwilowy zanik prądu nie jest niczym nadzwyczajnym i na ogół nie niesie za sobą dużych konsekwencji. Gdy jednak awaria przedłuża się o kilka godzin, a czasem i dni, zaczynamy martwić się o naładowanie telefonu, możliwość pracy, jak i o jedzenie, które znajduje się w lodówce czy zamrażarce. Rozwiązaniem tego problemu jest agregat prądotwórczy – jaką powinien mieć moc i silnik, aby poradził sobie ze sprzętem AGD?

Jakie są rodzaje agregatów prądotwórczych?

Agregaty prądotwórcze dzieli się na:

- jednofazowe;

- trójfazowe.

To jednak nie koniec parametrów, które należy wziąć pod uwagę wybierając agregat prądotwórczy do domu. Warto zastanowić się, czy lepsze będą te na silnik benzynowy czy na diesla. Ten pierwszy, choć jest znacznie cichszy, znacznie szybciej ulega także wyeksploatowaniu. Również i kosztowo, znacznie taniej wychodzi zakup agregatów prądotwórczych z silnikiem dieslowym.

Znając dwa, podstawowe parametry należy przejść do najważniejszego, czyli jego mocy. Zasada w wyborze właściwych agregatów jest prosta – muszą mieć przynajmniej 30% więcej mocy, niż wszystkie sprzęty, które mają być podłączone łącznie.

Jaki agregat prądotwórczy do domu?

W warunkach domowych dobrze sprawdzi się agregat o mocy 230V. Jest on w stanie zapewnić właściwą ilość prądu podstawowym sprzętom, takim jak lodówka czy komputer. Oczywiście pod uwagę należy wziąć także inne sprzęty, jak hydrofor czy pompę. Może się bowiem okazać, że pomimo małej ilości sprzętu AGD w domu, niezbędny okaże się agregat prądotwórczy trójfazowy, który stosuje się na budowach.

Jak dbać o agregat prądotwórczy?

Choć długotrwałe zaniki prądu są sporadyczne, aby agregat prądotwórczy był cały czas sprawny, od czasu do czasu należy go uruchomić nawet wtedy, gdy nie jest potrzebny. W ten sposób możemy ocenić jego stan, a także zareagować, gdy wymiany będą wymagać tak filtry paliwa, jak i inne części, które z czasem uległy zużyciu.

Konserwacja urządzeń prądotwórczych jest podobna do konserwacji kosiarek, dlatego też bez problemu poradzimy sobie z nią sami. Jeśli jednak nie chcemy się tym zajmować, można oddać je także do serwisów zajmujących się konserwacją sprzętu budowlanego – podczas przeglądu wymienione zostaną także filtry paliwa i oleju, które zapewniają dłuższe życie agregatowi.