Gładzenie ścian to kluczowy etap w procesie wykańczania wnętrza. Aby osiągnąć doskonały efekt, warto skorzystać z profesjonalnego agregatu do gładzi. Wybór odpowiedniego modelu może być trudny, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, który pomoże dokonać świadomego wyboru.
Dobór odpowiedniego agregatu do gładzi zależy od indywidualnych potrzeb i specyfiki prac. Agregaty pneumatyczne są doskonałe do obszarów wymagających dużej wydajności, zwłaszcza na zewnątrz, gdzie dostęp do prądu elektrycznego jest ograniczony. Z kolei agregaty elektryczne są bardziej uniwersalne, sprawdzając się w zróżnicowanych warunkach pomieszczeń wewnętrznych.
Podstawowe rodzaje agregatów do gładzi
Na rynku dostępne są obecnie różne rodzaje agregatów do gładzi, jednak najczęściej stosowane agregaty do gładzi to poniższe rozwiązania:
- agregaty hydrodynamiczne do gładzi;
- agregaty pneumatyczne do gładzi.
Przyjrzyjmy się zatem tym rozwiązaniom – ich wadom oraz zaletom.
Agregaty hydrodynamiczne do gładzi – charakterystyka
W kontekście agregatów hydrodynamicznych, tańsze opcje często ograniczają możliwość natrysku różnych substancji, pozostawiając tę funkcjonalność jedynie dla gładzi gipsowych. Rzecz jasna, istnieje możliwość zakupu specjalistycznego urządzenia zdolnego do natrysku różnorodnych substancji, lecz wiąże się to z istotnym kosztem zakupu.
Warto również pamiętać, że agregaty hydrodynamiczne oparte są na silniku szczotkowym lub bezszczotkowym, co, choć zapewnia wysoką wydajność, może generować koszty związane z koniecznością ewentualnego serwisu. Decydując się na agregat hydrodynamiczny, warto zastanowić się nad zakupem kilku wyspecjalizowanych urządzeń, dedykowanych do natrysku różnych substancji. W porównaniu do agregatów pneumatycznych jest do o wiele droższe rozwiązanie.
Korzyści wiążące się z zastosowanie, agregatów hydrodynamicznych do gładzi to:
- wszechstronność w natrysku różnych substancji;
- bardziej zaawansowane funkcje;
- odpowiednie do prac wymagających specjalistycznych substancji.
Agregaty pneumatyczne do gładzi – charakterystyka
Agregaty pneumatyczne charakteryzują się prostotą rozwiązania, eliminując potrzebę zastosowania w nich silnika i innych podatnych na uszkodzenia elementów. Te rozwiązania umożliwiają natrysk gładzi gipsowych, tynków elewacyjnych, kleju do siatki, tynków gipsowych, obrzutki cementowo-wapiennej, hydroizolacji, a także farb emulsyjnych i podkładowych. Urządzenia pneumatyczne dedykowane do natrysku są prawdziwie wszechstronnymi maszynami budowlanymi.
Dzięki profesjonalnym pistoletom, agregaty umożliwiają natrysk masy z imponującą wydajnością. Każdy agregat pneumatyczny wymaga podłączenia odpowiedniego kompresora, zaleca się minimum 50-litrowy kompresor z dwoma tłokami. Przy zastosowaniu wystarczająco długich przewodów, kompresor można umieścić w oddzielnym pomieszczeniu, ograniczając tym samym generowany hałas. Długość przewodów między zbiornikiem a pistoletem natryskowym pozwala na pracę w odległości do 15 metrów od zbiornika, co zwiększa elastyczność i wygodę pracy.
Wśród korzyści wynikających z zastosowania agregatów pneumatycznych do gładzi należy zatem wymienić:
- niski koszt zakupu;
- możliwość wykonania wielu prac budowlanych;
- prostota obsługi.
Które rozwiązanie zatem wybrać?
Agregaty pneumatyczne, pomimo pewnych ograniczeń, posiadają szereg zalet, zwłaszcza dla tych z ograniczonym budżetem. Pozwalają one na wykonanie wielu prac przy stosunkowo niewielkim koszcie zakupu urządzenia. Ich prostota konstrukcyjna sprawia, że są łatwe w obsłudze, co jest istotne, zwłaszcza dla osób rozpoczynających prace budowlane.
Agregaty hydrodynamiczne oferują większą wszechstronność w zakresie natrysku różnych substancji, jednak zazwyczaj są związane z wyższym kosztem inwestycji. Ich zalety przejawiają się szczególnie w przypadku bardziej zaawansowanych prac budowlanych, gdzie różnorodność materiałów jest kluczowa.
Ostateczny wybór zależy od indywidualnych potrzeb, projektu oraz dostępnego budżetu. Przed zakupem warto przeczytać opinie użytkowników dotyczące konkretnego modelu, a także dokładnie rozważyć, do jakich konkretnie prac budowlanych będzie wykorzystywane dane urządzenie.