Agregat malarski doskonale sprawdzi się do wydajnego i stosunkowo szybkiego malowania dużych powierzchni, tak i wewnątrz jak i na zewnątrz budynku. Jakie parametry powinien posiadać? I przede wszystkim – jak właściwie ocenić jego wydajność?
Agregaty malarskie będą wsparciem w zakresie lakierowania, malowania całych wnętrz budynków, stolarki okiennej i drzwiowej, ale też do dachów, elewacji i konstrukcji stalowych. Wszechstronność i szerokie zastosowanie sprawia, że jest to dość pożądany sprzęt zarówno na użytek domowy, jak i profesjonalny. Jakie parametry należy sprawdzać w przypadku agregatów malarskich?
Czas użytkowania, czyli podstawowy parametr agregatów malarskich
Wybierając agregat malarski trzeba przede wszystkim określić, czy ma on być jedynie na użytek domowy, czy profesjonalny. Różnica wynika tak z wielkości samego pojemnika na ciecz, jak i czasu pracy – a to właśnie wydajność na 8 godzin jest podstawowym kryterium wyboru.
Wydajność na ośmiogodzinny czas pracy jest bardzo ważna z perspektywy firm budowlanych, które w stosunkowo krótkim czasie muszą pokryć farbą duże powierzchnie. Nie oznacza to, że wybór agregatów malarskich opiera się tylko na tym jednym kryterium.
Wydajność agregatów oblicza się bazując na ilości cieczy, jaka zostaje wtłoczona do pistoletu w trakcie jednej minuty – standardowo jest to 1 litr na jedną minutę.
Gęstość i lepkość materiału aplikacyjnego
Aby agregat malarski spełnił oczekiwania, warto wziąć pod uwagę także gęstość i lepkość cieczy, czyli materiału aplikacyjnego – farby, emulsji, oleju lub lakieru, do jakiego będzie stosowany. Zbyt duża gęstość sprawia, że agregat będzie miał trudności z przepompowaniem, zbyt niska – materiał nie będzie dobrze i równomiernie rozpylony.
Jaką lepkość powinna mieć zatem ciecz? Każdy agregat posiada parametr DINJ-sec – to maksymalna lepkość, jaką musi posiadać materiał aplikacyjny. Tą samą wartość podają także producenci farb i lakierów.
Ciśnienie i pojemność agregatów malarskich
Wielkość zbiornika agregatów malarskich dobiera się do zakresu prac – im większy, tym większe powierzchnie jest wstanie pomalować, a zatem przeważnie są one przeznaczone do profesjonalnych prac budowlanych.
Obok pojemności znaczenie ma ciśnienie – większość agregatów posiada ciśnienie od 160 do 230 barów. Oczywiście, im ciśnienie wyższe tym szybciej i intensywniej można rozpylać farbę. Do domowego użytku doskonale sprawdzą się te z niższym ciśnieniem roboczym, natomiast do profesjonalnych prac budowlanych – im wyższe ciśnienie, tym znacznie wydajniejsza praca.
Właściwy wybór agregatu malarskiego uwarunkowany jest przede wszystkim rodzajem prac, do jakich ma służyć. Najważniejsza jest jego wydajność na 8 godzin pracy, na co składa się zarówno ciśnienie, pojemność, jak i gęstość materiału aplikacyjnego.