Gładkie ściany to doskonały pomysł na wykończenie lokali mieszkalnych i komercyjnych. W ten sposób możemy uzyskać efekt pomieszczenia w stylu pałacowym. Najlepszym środkiem do tego jest gładź, pozwalająca na wysoce estetyczne wykończenie ścian i ich niemal perfekcyjne wyrównanie. W naszym krótkim poradniku przedstawiamy najważniejsze zasady dotyczące aplikowania gładzi na ściany oraz podpowiadamy jak przeprowadzić to zadanie szybko i dokładnie.
ABC kładzenia gładzi na ścianach - przygotowanie podłoża
Rozpocząć należy od przygotowania ściany do wyrównania. W tym celu należy zdemontować gniazdka oraz włączniki, wyciągnąć kołki rozporowe i inne elementy metalowe wprowadzone w strukturę ściany. Usuwamy także starą powłokę malarską w miejscach, w których ledwo się trzyma - najlepiej korzystając ze skrobaka lub zaostrzonej szpachelki.
W następnym kroku należy oczyścić ścianę z kurzu, pyłków i innych osadzających się zabrudzeń. Po oczyszczeniu, należy ścianę zagruntować, pokrywając wszelkie odsłonięte fragmenty specjalnym preparatem wyrównującym absorpcję podłoża.
Gipsowanie ściany - przed położeniem gładzi
Następnie przechodzimy do gipsowania ściany, które realizujemy przed samym nałożenie gładzi. W tym celu wykorzystać można gips szpachlowy, masę szpachlową oraz masę wyrównawczą, w wariancie gotowym do użycia lub wymagającym samodzielnego przygotowania.
Gipsowanie rozpoczynamy gdy preparat gruntujący wyschnie. Masę gipsową rozprowadzamy równomiernie, zwracając uwagę na szczelne wypełnienie bruzd i spękań oraz na narożniki pomieszczeń. Gipsowanie warto zacząć od wypełniania detali, a następnie przejść do szpachlowania powierzchni ścian i sufitu.
Ostatni krok - kładzenie gładzi
Gładź można nakładać w różny sposób. Wiele osób korzysta z narzędzi obsługiwanych manualnie, takich jak szpachle, wałki, pace do gładzi oraz papier ścierny. W zależności od własnej wprawy i umiejętności, mogą pomóc nam w szybkim zaaplikowaniu gładzi oraz jej wyrównaniu.
W przypadku pomieszczeń większych rozmiarów warto pomyśleć o zastosowaniu agregatów do gładzi, będących znakomitą alternatywą względem tradycyjnego szpachlowania. Powinny skorzystać z nich także osoby niedoświadczone, które pragną uzyskać efekty maksymalnego wygładzenia ścian bez przesadnego wysiłku ani nadmiaru pracy.
Aplikacja gładzi na ścianę
Niezależnie od wybranej przez nas metody, przed rozpoczęciem aplikowania gładzi warto dokładnie osłonić okna i drzwi, kaloryfery, rury i inne elementy wykonane zwłaszcza z metalu. Gładź jest materiałem brudzącym, do aplikowania którego warto dokładnie przygotować pomieszczenie. Z pewnością ułatwi nam to jego posprzątanie po zakończeniu pracy.
Kładzenie gładzi warto rozpoczynać od góry ściany, kierując się kup podłodze. Powstająca warstwa powinna być gruba na około 2 mm. Wszelkie prace wyrównujące należy przeprowadzić jeszcze przed wyschnięciem gładzi. W wielu przypadkach zupełnie wystarczające jest nałożenie jednej warstwy. Drugą warto nakładać wyłącznie w miejscach szczególnie nierównych, wymagających kosmetycznych poprawek.