Nadmiar wilgoci wewnątrz pomieszczeń ma szkodliwy wpływ, niezależnie czy jest to budynek mieszkalny, komercyjny, przemysłowy, użyteczności publicznej czy dowolny inny. Może prowadzić do rozwoju pleśni i grzybów na powierzchni ścian, których ciężko będzie się pozbyć nawet przeprowadzając gruntowny remont. W ograniczeniu poziomu wilgoci wewnątrz pomieszczeń pomocne są profesjonalne osuszacze powietrza. W naszym krótkim wprowadzeniu przybliżamy ich charakterystykę i podpowiadamy kiedy i w jakich pomieszczeniach warto je stosować.

Zastosowanie osuszacza powietrza

O nadmiernym poziomie wilgoci mówimy wtedy, gdy wynosi ponad 60%. Wówczas cząsteczki wody osadzają się na powierzchni szyb, luster, ścian i mebli, tworząc nieestetyczne nacieki oraz wnikając w głąb materiałów. W rezultacie powstaje środowisko sprzyjające rozwijaniu się koloni szkodliwych drobnoustrojów.

Osuszacze powietrza pozwolą przywrócić prawidłowy poziom wilgoci wewnątrz pomieszczeń, w których się znajdą. Po uruchomieniu, osuszacz zasysa powietrze i skrapla obecną w nim wilgoć, która trafia do specjalnego pojemnika.

Osuszacze są urządzeniami zasilanymi na prąd, których tryb pracy można dostosować do potrzeb konkretnego pomieszczenia. Najlepiej sprawdzają się w osuszaniu powietrza w lokalach mieszkalnych, a także obiektach usługowych i noclegowych, np. domkach wczasowych lub letniskowych.

Dodatkowe funkcje osuszaczy powietrza

Oprócz pochłaniania wilgoci, osuszacze mogą także pełnić dodatkowe funkcje, co czyni je urządzeniami wielozadaniowymi. Dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów HEPA oraz EPA, osuszacze mogą pochłaniać kurz oraz cząsteczki smogu, alergeny, zarodniki grzybów i pleśni. Mogą także jonizować powietrze, dzięki czemu wszelkie obecnie w nim zarodniki zostaną zneutralizowane od razu.

Osuszacze mogą pomóc w usuwaniu nieprzyjemnych zapachów, zwłaszcza w pomieszczeniach gospodarczych lub tych, w których przechowuje się żywność. W tym celu warto wykorzystać osuszacze z filtrami węglowymi, idealnymi do neutralizowania odoru stęchlizny.

Rodzaje osuszaczy powietrza i najważniejsze parametry użytkowe

Wśród dostępnych osuszaczy powietrza znajdują się urządzenia kondensacyjne oraz adsorpcyjne. Pierwsze wykorzystują zjawiska skraplania się wody, a w ich konstrukcji znajdują się m.in. sprężarka, wymienniki i wentylator.

Urządzenia adsorpcyjne wykorzystują natomiast zjawisko adsorpcji, czyli skraplającej się wody na podłożu wykonanym z adsorbentu. Jest to materiał zdolny do szybkiego wiązania cząsteczek wody. W konstrukcji tych osuszaczy kluczowy jest rotor, wewnątrz którego wilgoć jest pochłaniana.

Wybierając osuszacz należy odróżnić urządzenia przeznaczone do pracy w domu od modeli przemysłowych. W tym celu należy zwrócić uwagę na takie parametry jak wydajność, określana w litrach na godzinę lub na dobę pracy urządzenia. Do zastosowania prywatnego (małych i średnich mieszkań) wystarczy osuszacz o wydajności na poziomie 5-10 litrów na dobę pracy.

Ważnym parametrem jest także przepływ powietrza. Im będzie większy, tym więcej pomieszczeń zostanie osuszonych. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w lokalach o skomplikowanym układzie pomieszczeń, do których warto wybrać urządzenia na poziomie około 400 m3 na godzinę pracy.